19 вересня цього року в рамках міжнародного медіафоруму Kyiv Media Week проходила друга конференція «Боротьба з піратством в Україні. Що зроблено – що робити». Своїми успіхами та невдачами поділилися ініціатива «Чисте небо», «Українська антипіратська асоціація», Кіберполіція, медіагрупи StarLightMedia, «1+1 медіа», кінокомпанія Star Media та інші правовласники. Минулого разу ми писали про здобутки ініціативи «Чисте небо». Сьогодні – 2. Kyїv Media Week – Кіберполіція.

Заступник начальника управління Департаменту Кіберполіції Заур Урусов нагадав, що Кіберполіція може ініціювати провадження щодо порушення у сфері інтелектуальної власності тільки після звернення правовласників, які надали документи, що підтверджують їхні права. Пан Урусов закликав усіх, чиї права порушено, звертатися до Кіберполіції. За словами З. Урусова, ефективність роботи Кіберполіції зростає, про що свідчить кількість справ. Зокрема, за 8 місяців 2018 року 34 кримінальні провадження направлено до суду з обвинувальним актом (у 2017 році – 29), кількість повідомлень про підозру удвічі перевищує показники 2017 року. Найбільше кримінальних проваджень у сфері інтелектуальної власності розслідується у Львівській області, також лідирують Київ, Дніпропетровська, Одеська, Чернігівська, Хмельницька, Черкаська, Харківська, Донецька області. Своїми останніми успіхами Кіберполіція вважає три справи: у Чернівцях викрили продавця старт-приставок для незаконної ретрансляції каналів; на Кіровоградщині затримали організатора піратського додатку смарт-ТВ; припинена діяльність піратських сайтів kinoprostir і onlainfilm, які незаконно транслювали фільми. Разом з тим, більш ефективній роботі Кіберполіції заважають кілька проблем правового та організаційного характеру, пояснив пан Урусов:

– труднощі в документуванні злочинів у сфері інтелектуальної власності та відсутність реального покарання за такий злочин: наразі немає жодного вироку суду за порушення прав інтелектуальної власності. «Вирішити це, на нашу думку, допоможе закріплення в прокуратурі та судах фахівців у сфері інтелектуальної власності. Зараз є ініціатива Кабінету Міністрів – створити спеціалізований суд інтелектуальної власності. Я вважаю, що потрібно не спеціалізований суд створювати, а щоб на місцях були судді та прокурори, які б знали, що таке злочин у сфері інтелектуальної власності», – зазначив пан Урусов.

– затягування строку проведення експертиз. «Експертизи у сфері інтелектуальної власності найскладніші, вони тривають від півроку до року. Фахівців мало: в експертному центрі МВС усього три-чотири експерти проводять подібні експертизи. Через це затягуються строки досудового розслідування. Крім того, з 15 березня набули чинності зміни до Кримінально-процесуального кодексу: експертизи призначаються за ухвалою суду, це теж затягує терміни досудового розслідування», – розповів представник Кіберполіції. Він уточнив, що в черзі до експерта одна зі справ була 565-ю. Щоб вирішити проблему, необхідно принаймні збільшити штатну чисельність експертів у цій сфері.

– сервери з протиправним контентом зазвичай знаходяться закордоном і Кіберполіція в такому разі майже безсила. «Зловмисники це розуміють, і зберігають піратський контент на серверах закордоном. Потрібно спростити процедури міжнародної взаємодії слідчих. Зараз це дуже тривалі терміни, і тільки Генпрокуратура працює з міжнародною допомогою», – пояснив пан Урусов.

Посилання: https://detector.media/rinok/article/141305/2018-09-27-piratam-potriben-virok-chi-e-v-pravovlasnikiv-i-kiberpolitsii-privodi-dlya-optimizmu-v-antipiratskii-borotbi/