Останнім часом в Україні набуло поширення порушення авторського права, як незаконна публічна демонстрація фільмів в немережевих кінотеатрах, маленьких кінозалах, в приміщеннях ресторанів та кафе, а також кінотеатрах «під відкритим небом». Таке незаконне розповсюдження аудіовізуальних творів порушує майнові права правовласників. Відповідно до п. 1 ст. 12 Закону України «Про авторське право і суміжні права» «Суб’єкт авторського права має право використовувати твір будь-яким способом (способами), а також виключне право дозволяти або забороняти використання твору іншими особами». Такими способами є публічне демонстрування або публічний показ. Відповідно до п. 46 ст. 1 цього закону «публічне демонстрування – одноразове чи багаторазове представлення публіці аудіовізуального твору…»; п. 48 ст. 1 «публічний показ – будь-яка демонстрація оригіналу або копії твору, … безпосередньо або на екрані за допомогою плівки, … або за допомогою інших пристроїв чи процесів у місцях, в яких присутні чи можуть бути присутніми представники публіки, незалежно від того, присутні вони в одному місці і в один час чи в різних місцях і в різний час.»

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1315 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2001р.) регулюються розповсюдження і демонстрування фільмів, а саме:

«1. Державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів запроваджено з метою регулювання розповсюдження і демонстрування на території України всіх видів вітчизняних та іноземних фільмів.

  1. Прокатне посвідчення дає право розповсюджувати і демонструвати на території України всі види фільмів, вироблених в Україні та за її межами, суб’єктам кінематографії, які мають право на розповсюдження фільму незалежно від форми власності.

Виходячи з вищенаведеного, незаконною демонстрацією аудіовізуального твору можна назвати діяльність фізичної та/або юридичної особи, яка протиправно демонструє фільми без згоди правовласника на їхню демонстрацію, та/або не має Державного посвідченням на право розповсюдження і демонстрування фільмів. Крім того, демонстратор аудіовізуального твору має бути внесений до Державного реєстру виробників та розповсюджувачів фільмів, який формує Державне агентство України з питань кіно.

Кожного року УАПА фіксує десятки фактів незаконної демонстрації фільмів. У більшості випадків власники немережевих кінотеатрів, маленьких кінозалів, ресторанів та кафе, кінотеатрів «під відкритим небом» реагують адекватно на відповідні звернення правовласників та/або їх представників про недопустимість такого правопорушення. Проте, в де-яких випадках правовласник змушений звертатися до  правоохоронних органів України щодо притягнення порушника авторського права до відповідальності за незаконну демонстрацію фільму. На теперішній час в Україні порушник авторського права має нести відповідальність в рамках адміністративного або кримінального судочинства: Демонстрування і розповсюдження фільмів без державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів (ст. 164-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або Порушення авторського права і суміжних прав (ст. 176 Кримінального Кодексу України). Так, за останні роки судами України винесені судові рішення про призначення покарань за ст. 176 КК України щодо таких кінозалів у Львівській,  Житомирській, Волинській, Івано-Франківській, Запорізькій, Хмельницькій, Дніпропетровській областях та у м. Києві.