01 грудня 2022 року Президент України підписав Закон від 01.12.2022 N 2803-IX “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення авторського права і (або) суміжних прав”
від 01.12.2022 N 2803-IX
,

яким передбачено розмірів штрафів за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності та за порушення авторського права і суміжних прав. Так, згідно зі змінами до статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення незаконне використання об’єкта права інтелектуальної власності або інше умисне порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності, що охороняються законом, – тягне за собою накладення штрафу від 50 до 300 неоподаткованих мінімальних доходів громадян (нмдг) з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, призначених для її виготовлення. До прийняття цього закону розмір штрафу становив від 10 до 200 нмдг. Нагадуємо, що оскільки з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатної особи з розрахунку на місяць складатиме 2684 грн, то у 2023 році для норм адміністративного та кримінального законодавства у частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень застосовується податкова соціальна пільга у розмірі 1342,00 грн. (50% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня – підстава: п.5 розділ ХХ Податкового кодексу України). Крім того, відтепер за порушення умов і правил, що визначають порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет, у тому числі нерозміщення власниками веб-сайтів, постачальниками послуг хостингу на власних веб-сайтах, в публічних базах даних записів про доменні імена (WHOIS) достовірної інформації про себе (стаття 164-17 КУпАП) та за наведення завідомо недостовірної інформації у заявах про припинення авторського права і (або) суміжних прав, вчинених з використанням мережі Інтернет (стаття 164-18 КУпАП), протоколи про адміністративні правопорушення будуть складати працівники Національної поліції.

Також, відповідно до змін, що внесені до статті 176 Кримінального кодексу України, незаконне відтворення, використання та розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, інших творів, а так само незаконне відтворення, використання та розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, караються штрафом від 300 до 1000 нмдг або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на той самий строк. Нагадуємо, що раніше розмір штрафу становив від 200 до 1000 нмдг. Цей закон набрав чинності 29 грудня 2022 року. Підготовлено з використанням посилання:

https://ips.ligazakon.net/document/MN026285