Особливості законодавства інших країн щодо захисту авторського права

  1. Республіка Сінгапур

21 листопада 2021 року в країні вступив в силу Закон про авторське право (з поправками). Ключові зміни: (1) Автори та виконавці мають право бути ідентифікованими кожного разу, коли їхні твори або виконання використовуються у громадських місцях. Таке використання включає також розповсюдження твору або його виконання в мережі Інтернет. (2) Заборона продажу пристроїв та послуг, які використовуються для доступу до творів, що порушує авторське право. Тепер є злочином використання, наприклад, телевізійних приставок або програмних додатків, які дозволяють отримати незаконний доступ до об’єктів авторського права, для їхнього подальшого продажу. Власник авторського права тепер може звернутися до суду на особу, яка робить такі пристрої або послуги комерційно доступними. (3) Тепер правовласники можуть збирати платню за публічну трансляцію звукозапису, у тому числі через організації колективного управління. Тепер компанії, які збираються публічно транслювати звукозаписи (наприклад, ресторани, магазини роздрібної торгівлі), мають платити як ліцензійні збори за це, так і ліцензійні збори за публічне використання основної музики, які сплачували раніше.

  1. Королівство Швеція

З 1 вересня 2016 року в країні діють два спеціалізованих суди з питань інтелектуальної власності – Суд з патентних спорів (Патентно-ринковий суд) та відповідний Апеляційний суд. Однією з основних причин створення цих судів було скорочення часу, необхідного від подачі заявки до прийняття судового рішення по справах з питань інтелектуальної власності. Ці спеціалізовані суди забезпечені суддями, які мають відповідні знання для головування під час розгляду таких спеціалізованих справ. Починаючи з 2016 року, по справах, направлених до Суду з патентних спорів, більше 70% рішень були винесені протягом 2-х років з моменту подачі заяви. Середня тривалість винесення судового рішення протягом цього періоду становила менше 20 місяців. Апеляційний суд з патентних спорів також видається дуже ефективним у винесенні рішень. У справах, поданих з 2016, майже половину судових рішень було винесено протягом року з моменту подання апеляції, при цьому середній термін становить приблизно 16 місяців. Певною мірою це пов’язано з процедурними правилами, завдяки яким розгляд патентних апеляцій займає менше часу. Нажаль, судова система України не така ефективна: Вищий суд з питань інтелектуальної власності, який був формально створений у вересні 2017 року, досі не укомплектований і, відповідно, досі не працює. Конкретні терміни початку його роботи не визначені.

  1. Республіка Португалія

Некомерційна організація Visapress (здійснює колективне управління авторськими правами щодо опублікованих в газетах і журналах журналістських робіт) виграла справу по своїй заяві в Суді по інтелектуальній власності, м. Ліссабон. Скарга була подана на 17 каналів, доступних через Telegram, які нараховували більше 10 млн учасників, які мали доступ до широкого спектру фільмів, телешоу, газет та журналів. Ці канали дозволили користувачам зберігати великі файли з піратським контентом, що призвело до масових порушень авторського права, включаючи порушення прав таких компаній, як Walt Disney та Netflix, а також місцевих печатних видань. Враховуючи багатомільйонну аудиторію, таке використання не можна назвати «в особистих цілях» (положення ст.9 Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів, 1971р.). Розглянувши всі аргументи, суд виніс рішення про блокування цих каналів. Для довідки: організації Visapress діє також і від імені Асоціації GEDIPE (це Асоціація колективного управління авторськими правами, яка представляє в Португалії виробників кінематографічних та аудіовізуальних творів; є членом Міжнародної асоціації колективного управління аудіовізуальними творами).

Посилання: http://nbuviap.gov.ua/images/vydannya/2021/Aktualni_problemu_intelektualnoi_vlasnosti_no11.pdf