Протягом останніх років в різних рейтингах Україну називали однією з найбільших піратських країн світу. Однак настає час власників авторських прав, вимогливих споживачів і нових бізнес-відносин. Підтвердження цього – нещодавно прийнятий закон «Про державну підтримку кінематографу в Україні».
«Онлайн-злодійство» є досить складною проблемою в сучасному українському суспільстві. Хоча зазначений закон прийнятий, але помітні його слабкі сторони, вдосконалення яких вже доцільно розглядати. Якщо говорити про адміністративну відповідальність, то слід звернути увагу на проблемність забезпечення притягнення до адміністративної відповідальності власників веб-сайтів, провайдерів або заявників у разі порушення ними закону. Кодекс України про адміністративні правопорушення визначає конкретний орган, який має повноваження фіксувати факт проступку, але відсутній сам механізм його фіксації: чи потрібна заява правовласника, де и коли адмінпротокол буде складений і т.і. Крім того, цей кодекс поширює свою дію на фізичних осіб, тож юридичні особи можуть бути не притягнуті до відповідальності.
Разом з тим, закон, незважаючи на боротьбу з онлайн піратством, також створює передумови для розвитку контент індустрії в інтернеті. Наприклад, компанії Megogo, Divan.tv, Netflix давно є доступними з ліцензованим контентом. І це є прикладом нормальних стосунків «інтернет-ресурс – правовласник».
Також, сильна сучасна ІТ база надає власникам авторських прав широкий спектр технічних засобів проти злісних порушників, а саме, встановлення спільної відповідальності, програми по автоматизованій документації правопорушників, їх фільтрації та запобіганню повторного завантаження піратського контенту. Великі ресурси вже активно користуються автоматизованим програмним забезпечення, яке здатне опрацьовувати сотні мільйонів скарг правовласників, зменшує час подачі відповіді і навіть готує таку подачу.
Ці приклади показують, як закон і технології можуть працювати разом.
Посилання: https://voxukraine.org/2017/05/12/piratska-buhta-chi-budut-dotrimuvatisya-avtorski-prava-v-ukrayini/