Камкордінг (Camera + Recording) – це записування аудіовізуального твору під час його публічної демонстрації для будь-яких цілей без дозволу суб’єкта авторського права на такий твір.
26.04.2017р. набрав чинності Закон України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» (№ 1977-VIII), згідно з яким «камкординг – відеозапис аудіовізуального твору під час його публічної демонстрації в кінотеатрах, інших кіновидовищних закладах особами, які перебувають у тому самому приміщенні, де відбувається така публічна демонстрація, для будь-яких цілей без дозволу суб’єкта авторського права або суміжних прав», що вважається злочином, відповідальність за який передбачена ст. 176 Кримінального кодексу України. Крім того, в ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» внесені зміни щодо визначення поняття «піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав», яке є – «опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп’ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм, незаконне оприлюднення програм організацій мовлення, камкординг, кардшейрінг, а також Інтернет-піратство, тобто вчинення будь-яких дій, які відповідно до цієї статті визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет».
Камкордер – особа, яка незаконно за допомогою відео- фото записуючих пристроїв, відтворює фільм під час його демонстрації.
Кількість виявлених випадків камкордингу в Україні за останні 5 років:
2012 – 23, 2013 – 40, 2014 – 16, 2015 – 13, 2016 – 16, 2017 (6 місяців) – 8.
«Камкординг кінофільму, зроблений з формату 2D в перші дні демонстрації фільму і викладений в мережі Інтернет – відео та аудіо низької якості.
Камкординг кінофільму, зроблений з формату 3D в перші дні демонстрації фільму і викладений в мережі Інтернет – відео дуже низької якості, аудіо низької якості.
В будь-якому разі камкордингова копія кінофільму має дуже низьку якість, і її перегляд навряд чи принесене глядачу очікуваного задоволення.»
Заходи протидії камкордингу:
- кримінальна відповідальність за скоєння камкордингу;
- навчання персоналу кінотеатрів заходам попередження та діям при виявленні фактів камкордингу;
- розміщення плакатів, постерів з попередженням про заборону несанкціонованого відео- фото запису, які розміщуються в приміщеннях кінотеатрів;
- демонстрація антикамкордингового відеоролику та оголошення аудіоролику перед початком кіносеансів;
- використання працівниками кінотеатрів та/або охоронними структурами приладів нічного бачення (ПНБ) та стаціонарних поворотних камер нічного бачення з інфрачервоними прожекторами для виявлення камкордерів під час демонстрації фільмів;
- впровадження Цільової програми заходів щодо виявлення фактів камкордингу в кінотеатрах, яка спрямована на заохочення виявлення камкордингу;
- заохочення глядачів в разі виявлення ними порушників, що здійснюють під час сеансу незаконний запис кінофільму.
Плакати-постери в кінотеатрах України
Плакати-постери в кінотеатрах інших країн:
США
![]() |
![]() |
Південно-Африканська Республіка
Італія
Великобританія
Іспанія
Австралія
Індія
Малайзія
Китай
Таїланд
Філіппіни
Сайти, як навчальний засіб проти камкордінгу
Сайт: Fightfilmtheft.org (США)
- Використовується для навчання персоналу кінотеатру.
- Регулярно обновлюється з урахуванням нових тенденцій і змін в законодавстві
Приклади виявлення і затримання камкордерів
Відеокамера і сумка для її приховування, які були вилучені у камкордера в місті Києві
Настройка відеокамери для незаконного запису фільму в кінотеатрі.
Була здійснена перед початком демонстрації під час показу рекламного ролика (зафіксовано камерою нічного бачення в одному з кінотеатрів міста Києва)
Зразок записуючого пристрою з виносним екраном, який був вилучений правоохоронними органами у камкордера в одному з кінотеатрів міста Києва в квітні 2010 року
Камкордери, які були виявлені за допомогою камери нічного бачення і заарештовані в Берліні (Німеччина) в лютому 2012 року
Робота камери нічного бачення з інфрачервоними прожектора, що встановлена в одному з українських кінотеатрів (квітень 2015р., під час спроби незаконного запису фільму в кінотеатрі м. Краматорськ)
Зразок розміщення смартфону, який був використаний для незаконного запису кінофільму (березень 2017р., м. Київ).