Камкордінг (Camera + Recording) – це записування аудіовізуального твору під час його публічної демонстрації для будь-яких цілей без дозволу суб’єкта авторського права на такий твір.

26.04.2017р. набрав чинності Закон України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» (№ 1977-VIII), згідно з яким «камкординг – відеозапис аудіовізуального твору під час його публічної демонстрації в кінотеатрах, інших кіновидовищних закладах особами, які перебувають у тому самому приміщенні, де відбувається така публічна демонстрація, для будь-яких цілей без дозволу суб’єкта авторського права або суміжних прав», що вважається злочином, відповідальність за який передбачена ст. 176 Кримінального кодексу України. Крім того, в ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» внесені зміни щодо визначення поняття «піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав», яке є  – «опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп’ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм, незаконне оприлюднення програм організацій мовлення, камкординг, кардшейрінг, а також Інтернет-піратство, тобто вчинення будь-яких дій, які відповідно до цієї статті визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет».

 

Камкордер – особа, яка незаконно за допомогою відео- фото записуючих пристроїв, відтворює фільм під час його демонстрації.

Кількість виявлених випадків камкордингу в Україні за останні 5 років:

2012 – 23, 2013 – 40, 2014 – 16, 2015 – 13, 2016 – 16, 2017 (6 місяців) – 8.

«Камкординг кінофільму, зроблений з формату 2D в перші дні демонстрації фільму і викладений в мережі Інтернет – відео та аудіо низької якості.

 Камкординг кінофільму, зроблений з формату 3D в перші дні демонстрації фільму і викладений в мережі Інтернет – відео дуже низької якості, аудіо низької якості.

В будь-якому разі камкордингова копія кінофільму має дуже низьку якість, і її перегляд навряд чи принесене глядачу очікуваного задоволення.»

Заходи протидії камкордингу:

  • кримінальна відповідальність за скоєння камкордингу;
  • навчання персоналу кінотеатрів заходам попередження та діям при виявленні фактів камкордингу;
  • розміщення плакатів, постерів з попередженням про заборону несанкціонованого відео- фото запису, які розміщуються в приміщеннях кінотеатрів;
  • демонстрація антикамкордингового відеоролику та оголошення  аудіоролику перед початком кіносеансів;
  • використання працівниками кінотеатрів та/або охоронними структурами приладів нічного бачення (ПНБ) та стаціонарних поворотних камер нічного бачення з інфрачервоними прожекторами для виявлення камкордерів під час демонстрації фільмів;
  • впровадження  Цільової програми заходів щодо виявлення фактів камкордингу в кінотеатрах, яка спрямована на заохочення виявлення камкордингу;
  • заохочення глядачів в разі виявлення ними порушників, що здійснюють під час сеансу незаконний запис кінофільму.

Плакати-постери в кінотеатрах України

Плакати-постери в кінотеатрах інших країн:

США

Південно-Африканська Республіка

 

 Італія

  

Великобританія

 

Іспанія

 

Австралія

 

Індія

  

Малайзія

 

Китай

 

Таїланд

 

Філіппіни

 

Сайти, як навчальний засіб проти камкордінгу

Сайт: Fightfilmtheft.org (США)

  • Використовується для навчання персоналу кінотеатру.
  • Регулярно обновлюється з урахуванням нових тенденцій і змін в законодавстві

Приклади виявлення і затримання камкордерів

Відеокамера і сумка для її приховування, які були вилучені у камкордера в місті Києві

Настройка відеокамери для незаконного запису фільму в кінотеатрі.

Була здійснена перед початком демонстрації під час показу рекламного ролика (зафіксовано камерою нічного бачення в одному з кінотеатрів міста Києва)

Зразок записуючого пристрою з виносним екраном, який був вилучений правоохоронними органами у камкордера в одному з кінотеатрів міста Києва в квітні 2010 року

Камкордери, які були виявлені за допомогою камери нічного бачення і заарештовані в Берліні (Німеччина) в лютому 2012 року

Робота камери нічного бачення з інфрачервоними прожектора, що встановлена в одному з українських кінотеатрів (квітень 2015р., під час спроби незаконного запису фільму в кінотеатрі м. Краматорськ)

Зразок розміщення смартфону, який був використаний для незаконного запису кінофільму (березень 2017р., м. Київ).