24.04.2018Участь УАПА у Міжнародній конференції
28-30 березня 2018 року у м. Гданськ (Польща), в приміщенні Гданського університету, відбулася Міжнародна конференція у рамках співпраці між Київським університетом права (КУП) НАН України та Гданським університетом. У конференції брали участь провідні науковці Київського університету права НАН України та Гданського університету, освітяни різних навчальних закладів, аспіранти і студенти вищих навчальних закладів Польщі.
Основною темою конференції була презентація колективної монографії «Актуальні проблеми сучасного конституціоналізму (на прикладі України та Республіки Польща)». Дана монографія присвячена як спільним, так і притаманним окремо Україні та Республіці Польща проблемам розвитку конституціоналізму на сучасному етапі. Так, сучасний український конституціоналізм найповніше виявляється у конституційних правах, свободах і обов’язках людини і громадянина, в якісно новій організації державної влади, в реалізації Конституції України та чинного законодавства нашої країни, їх удосконалення, в тому числі в питаннях захисту прав інтелектуальної власності.
На цю тему були зроблені презентації доцента кафедри галузевих правових наук КУП Ольги Рассомахіної та представника УАПА, заступника голови асоціації Сергія Нетецького
24.04.2018Правовласники та інтернет-провайдери: самостійно регулювати взаємовідносини або судитися?

У 2013 році Торговий представник США визначив Україну як «пріоритетну державу» щодо претензій до порушень прав інтелектуальної власності, серед яких була претензія стосовно неспроможності нашої держави «…створити прозорі і передбачувані положення про відповідальність третіх осіб, які сприяють піратству; ввести таку відповідальність для інтернет-провайдерів; забезпечити виконання заявок на блокування доступу до нелегального контенту».
Дійсно, в чинному законодавстві України, зокрема законі «Про телекомунікації» (діє з
2003 року зі змінами) зазначено, що інтернет-провайдери «не несуть відповідальності за зміст інформації, що передається через їхні мережі» (п. 4 ст. 40). Стаття 38 цього ж закону уточнює, що інтернет-провайдери можуть блокувати доступ до контенту, що порушує авторське право, за постановою суду.
Разом з тим, деякі інтернет-провайдери блокують доступи до нелегального контенту по запитам правовласників. Так, за 2017 рік УАПА надіслала інтернет-провайдерам 2285 запитів щодо видалення піратського контенту, але більша їх частина залишилася без відповіді.
У 2017 році був прийнятий закон «Про державну підтримку кінематографії в Україні», яким визначена процедура досудового блокування доступу до контенту, що захищений правом інтелектуальної власності і який нелегально розміщений в інтернеті. Можна сказати, що цей закон містить юридичні стимули для третіх осіб до співробітництва з правовласниками. Крім цього, цей закон вніс зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) в частині відповідальності власників веб-сайтів, веб-сторінок, постачальників послуг хостингу за невчинення ними дій щодо унеможливлення доступу до піратського контенту. Проте, незважаючи на те, що закон прийнятий, Інтернет-асоціація України (ІнАУ) виступає проти введення відповідальності інтернет-провайдерів, в тому числі правил повідомлення про порушення прав інтелектуальної власності. ІнАУ вважає, що положення цього закону неоднозначні і важкі для постачальників послуг хостингу.

Хоча цим законом внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, однак поки що немає кому виконувати цей закон: відсутня така позиція, як «державний інспектор з питань інтелектуальної власності», без якої цей закон не може повноцінно працювати. В Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) повідомили, що ними вже здійснюються деякі заходи: внесені відповідні зміни в Положення про державних інспекторів з питань інтелектуальної власності; розроблена нормативно-правова база для держконтролю за здійсненням захисту права інтелектуальної власності; розроблені проекти наказів МЕРТ щодо регламентації перевірок інспекторами, і т.і.
За посиланням: http://mediasat.info/2018/04/16/pravoobladateli-i-provajdery-suditsya/

14.03.2018Опубліковано звіт IIPA за 2017 рік

Міжнародний Альянс Інтелектуальної Власності (IIPA) передав Торговому представнику США щорічний звіт про охорону і захист авторського права. В документі неупереджено наданий стан справ, а також як позитивні, так і негативні зміни в охороні авторського права в країнах, де з цим є проблеми, в т.ч. і в Україні, яку на теперішній час включено в Priority Watch List.
Як позитив зазначені деякі зміни у боротьбі з інтернет-піратством в Україні. Так, розпочато створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності; здійснюється реформа колективного управління майновими авторським і суміжними правами – законопроект № 7466 прийнятий ВР України 01.03.2018г. в першому читанні. Окремо IIPA зазначає про криміналізацію камкординга, а також протидію інтернет-піратству в Законі України «Про державну підтримку кінематографії», яким введена хоч і недосконала, але процедура повідомлень про порушення авторського права в мережі інтернет (takedown notice).

Разом з тим зазначено, що Україна поки залишається зручною країною для діяльності інтернет-піратів, яка експортує інтернет-піратство – за останні декілька років окремі інтернет-пірати перенесли свої сервери та діяльність в Україну; по кількості peer-з’єднань для незаконного файл-шарингу відеоігр наша держава займає третє місце у світі.

Що потрібно зробити?
- потребує удосконалення процедура «takedown notice», що внесена Законом України «Про державну підтримку кінематографії», а саме: відміна вимоги про надання правовласником доказів наявності у нього прав, замість цього - надавати твердження про наявність таких прав; відміна вимоги надавати заяву тільки через адвоката з цифровим підписом; удосконалення обов’язків власника сайту і хостинг-провайдера.
- потрібне чітке визначення в законі «Про авторське право і суміжні права» поняття «тимчасові копії»; надати ліцензіатам зарубіжних компаній такі ж можливості для захисту прав, як і вітчизняним суб’єктам прав; прирівняти несплату роялті за використання музики і відрахувань за приватне копіювання до порушень авторського та/або суміжних прав (до речі, законопроектом № 7466 щодо ОКУ запропонована така норма); встановити розмір фіксованих збитків або розширених збитків.
Посилання:
https://mresearcher.com/2018/03/iipa-v-2017-godu-ukraina-ostalas-eksporterom-internet-piratstva.html
12.03.2018В Україні з’явилася Рада з питань інтелектуальної власності

За повідомленням Мінекономрозвитку, 7 лютого 2018р. на засіданні Кабінету міністрів України уряд створив Раду з питань інтелектуальної власності.
Рада здійснюватиме координацію процесів щодо функціонування і розвитку системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні. Вона діятиме як тимчасовий дорадчий орган при Кабміні. Очолить Раду перший віце-прем’єр-міністр — міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.
До складу Ради увійдуть 30 осіб, серед яких: очільники центральних органів виконавчої влади, силових структур, представники законодавчої та судової влади, керівники підприємств та громадських організацій.
Основними завданнями функціонування Ради є:

координація взаємодії органів виконавчої влади у сфері інтелектуальної власності;
визначення шляхів та механізмів розв’язання проблемних питань, що виникають під час формування та реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності;
розробка пропозицій у сфері інтелектуальної власності, зокрема щодо розвитку цієї сфери, забезпечення інтеграції України у міжнародний та європейський інтелектуальний простір з урахуванням національних інтересів, розвитку і реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності тощо. 
Посилання: https://glavcom.ua/news/v-ukrajini-zyavilasya-rada-z-pitan-intelektualnoji-vlasnosti-471931.html

11.03.2018США чекають від України конкретних кроків у захисті інтелектуальної власності
За результатами зустрічей у Вашингтоні представника Міністерства економічного розвитку й торгівлі України з представниками Офісу торгового представництва США зазначено, що є позитив щодо зрушень в Україні в питанні забезпечення прав інтелектуальної власності. Також, очікується прийняття конкретних кроків з боку України, щоб виключити її зі списку країн з високим рівнем інтернет-піратства.
Зазначено, що американська сторона, в принципі, позитивно оцінює зрушення України як на законодавчому рівні, так і реальну боротьбу з інтернет-піратством. При цьому звертається увага, передусім, на три ключових питання: боротьба з піратством, колективне управління правами інтелектуальної власності та легалізація програмного забезпечення Microsoft на рівні державної влади.
У США визнають, що українська сторона зробила багато за останні роки, втім треба ще докласти чимало зусиль, зокрема – прийняття законопроекту про колективне управління правами інтелектуальної власності у другому читанні. Після того, як цей закон буде прийнятий, Україна матиме шанс перейти у watch list, тобто в першу групу списку. Щоби Україну повністю виключили з цієї доповіді, потрібно легалізувати програмне забезпечення в державних органах влади, де 37% продовжує бути піратським.
Посилання: https://glavcom.ua/news/ssha-chekayut-vid-ukrajini-konkretnih-krokiv-u-zahisti-intelektualnoji-vlasnosti-479578.html
27.02.2018Новий проект закону щодо блокування сайтів

Під час моніторингу мережі Інтернет посилання http://internetua.com/nacpoliciya-ptaetsya-prodavit-blokirovki-saitov-pod-vidom-evropeiskoi-konvencii дало змогу ознайомитися зі статтею «Нацполиция пытается "продавить" блокировку сайтов под видом европейской конвенции», в якій йдеться про те, що 27 лютого поточного року на засіданні Національної комісії, яка здійснює держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації, був погоджений із зауваженнями проект Закону України «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо імплементації положень Конвенції про кіберзлочинність».
Пропонуємо свій погляд на цю дуже важливу і суперечливу тему.
Цим законопроектом пропонується, зокрема, доповнити главу 16 чинного Кримінально-процесуального кодексу України новими статтями стосовно тимчасового  обмеження (блокування) доступу до інформаційного ресурсу, а саме:

- ст. 168-1 – передбачено тимчасове обмеження (блокування) доступу до інформації, розповсюдження якої містить ознаки діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України, на підставі ухвали слідчого судді, суду. Також, передбачене здійснення такого обмеження з метою встановлення важливих обставин кримінального правопорушення, тобто на стадії досудового розслідування після реєстрації в ЄРДР кримінального провадження;

- ст. 168-2 – строк дії ухвали про тимчасове обмеження встановлюється до 90 днів;
- ст. 168-3 – слідчий за погодженням з прокурором або прокурор має право звернутися до слідчого судді з відповідним клопотанням щодо тимчасове обмеження (блокування) доступу до інформаційного ресурсу;
- ст. 168-4 – клопотання про тимчасове обмеження (блокування) доступу до інформаційного ресурсу має бути розглянуто невідкладно в день його надходження до суду. Під час розгляду клопотання суддя має право за власною ініціативою заслухати офіційного представника оператора, провайдера, власника сайту, хостингу тощо.

ст. 168-5 – суддя може не задовольнити клопотання у разі відсутності достатніх підстав для блокування;

До речі, в «Конвенції про кіберзлочинність» (підписана 23.11.2001р., ратифікована ВР України 07.09.2005р., набрала чинності 01.07.2006р.) йдеться, зокрема, про те, що «кожна Сторона вживає такі законодавчі та інші заходи, які можуть бути необхідними для встановлення кримінальної відповідальності відповідно до її внутрішнього законодавства…», і жодного слова немає про заборону тимчасового обмеження (блокування) доступу до інтернет-ресурсу.

04.01.2018Дослідження: ціни необхідно зменшити вдвічі, аби можна було б змагатися з піратами

Цікаве дослідження провели вчені з університету Карнеги-Меллон та Католицького університету Португалії. Мета дослідження – з’ясувати, чи зміняться звички у споживачів піратського контенту, якщо їм буде доступна легальна альтернатива. Одна з телекомунікаційних компаній, до якої вони звернулися, допомогла знайти декілька тисяч клієнтів, що використовують BitTorrent.
Половині клієнтів запропонували пакет 45-денної безоплатної підписки на преміум-телебачення та популярні фільми за запитом. З’ясувалося, що ті, хто отримав безоплатний доступ до легального контенту, стали на 4,6% більше дивитися телевізор і на 4,2% менше здійснювати загрузок через інтернет, проте в цілому їхні звички щодо використання торрентів не змінилися.

Вчені вважають, що частково проблему інтернет-піратства створюють самі виробники контенту, які намагаються обмежити його розповсюдження на легальних сервісах, надаючи ліцензії визначеним ними самими компаніям або взагалі не продаючи їх. Також було з’ясовано, що максимальну суму, яку готові сплатити користувачі нелегального контенту за доступ, наприклад, до бібліотеки розміром з Netflix — 3,25 доларів США в місяць (близько 100 грн.). Таким чином, Netflix не може скласти серйозної конкуренції піратському контенту, тому що для цього необхідно було б одночасно розширити репертуар та серйозно зменшити вартість контенту.

Хоча представники голлівудських кінокомпаній і стверджують, що люди можуть отримати легально майже все те, що вони хочуть, проте дослідження показує, що це не так просто. Більшість людей не збираються платити за окремі підписки: вони вважають, що краще зробити більше контенту доступним на тих сервісах, що вже існують, замість збільшення їхньої кількості.

Посилання:

- https://tjournal.ru/63040-issledovanie-netflix-dolzhen-snizit-ceny-vdvoe-chtoby-sorevnovatsya-s-piratstvom?from=yandex
02.01.2018На сторожі інтелектуальної власності

Президент США Дональд Трамп оголосив про свій намір призупинити безмитний режим, введений в рамках програми Генеральної системи торговельних преференцій (ГСП) у відношенні ряду товарів, вироблених в Україні. За його словами, таке рішення було прийнято через недостатні зусилля української влади стосовно охорони інтелектуальної власності.
У своєму листі керівництву Конгресу Д.Трамп «... прийшов до висновку, що доцільно призупинити безмитний режим, введений в рамках ГСП, щодо ряду товарів, вироблених в Україні».
Дійсно, поки що в Україні залишається цілий комплекс проблем, що пов’язані із захистом прав інтелектуальної власності.
Якщо наша країна вирішила стати частиною світової структури, то вона має дотримуватися всіх законів та не допускати будь-яких порушень у питаннях авторського права.
Посилання: https://telegraf.com.ua/mir/usa/3812049-ssha-lishayut-ukrainu-ryada-torgovyih-preferentsiy.html

08.11.2017Як працює для рекламодавців онлайн-сервіс зі списком піратських ресурсів

Влітку 2017 року Українська Антипіратська Асоціація (УАПА) та ініціатива «Чисте небо» запустили онлайн-сервіс - антипіратський ресурс blacklists.org.ua для рекламодавців. Цей сайт інформує про ресурси, що порушують права інтелектуальної власності, на ньому розміщуються переліки піратських сайтів, переліки рекламодавців, які рекламуються на таких ресурсах, та інша корисна інформація. Ініціатори наголошують, що завдяки цьому сервісу рекламодавці матимуть змогу щомісяця отримувати на електронну пошту актуальну інформацію щодо ресурсів, які є порушниками прав інтелектуальної власності, та убезпечити свою компанію від репутаційних, фінансовихта інших ризиків.
Моніторинг розміщення реклами на піратських ресурсах, який робить УАПА, – це принтскріни сторінок сайтів-порушників з розміщеною на них рекламою різних брендів з фіксацією часу. Інформація оновлюється раз на місяць.
Наразі на сайті
blacklists.org.ua при складанні списку піратських ресурсів враховано претензії УАПА та двох медіагруп – «1+1 медіа» і StarLightMedia, хоча учасниками ініціативи «Чисте небо» виступають чотири найбільші медіагрупи: «1+1 медіа», StarLightMedia, «Медіа Група Україна» та Inter Media Group. Організатори сервісу планують розширювати перелік правовласників, які беруть участь у складанні списку.
На думку ініціаторів, сервіс для рекламодавців є великим крок на шляху до цивілізованої взаємодії гравців ринку різного спрямування бізнесу. «Правовласники готові надавати інформацію щодо ресурсів, які порушують їх права інтелектуальної власності. Рекламодавцям, в свою чергу, варто звертати увагу на таку інформацію з перших вуст і стояти на сторожі своїх брендів і репутації», - зазначила представниця «Чистого неба» Катерина Федорова.
Голова УАПА Володимир Ілінг висловив сподівання, що ініціатива буде підтримана в суспільстві, до неї приєднаються інші правовласники і сервіс стане корисним та дієвим інструментом у роботі рекламного бізнесу.
Нагадуємо, що ініціатива «Чисте небо» була створена у 2013 році з метою розвитку в українському сегменті інтернету легального аудіовізуального продукту та боротьби з піратськими сайтами. Її засновниками стали чотири найбільші медіа групи України: «1+1 медіа», StarLightMedia, «Медіа Група Україна» та Inter Media Group.

Посилання: http://detector.media/rinok/article/127733/2017-07-07-startuvav-anonsovanii-dlya-reklamodavtsiv-onlain-servis-zi-spiskom-piratskikh-resursiv/
08.10.2017Кіберполіція припинила роботу «піратського» сайту
Працівники відділу протидії злочинам у сфері обігу протиправного контенту і телекомунікацій Департаменту кіберполіції Національної поліції України припинили роботу онлайн-кінотеатру «tovideo.net», який здійснював свою діяльність протягом останніх двох років. За час роботи нелегального онлайн-кінотеатру правовласникам було завдано збитків в особливо великому розмірі. Поліція за даним фактом розпочала кримінальне провадження за ст. 176 (порушення авторських і суміжних прав) Кримінального кодексу України. За зверненням представників «Української Антипіратської Асоціації» поліцейські провели відповідну перевірку та встановили: Інтернет-ресурс без відповідних документів та дозволів правовласників, здійснював трансляцію та ретрансляцію аудіо та відео творів. В рамках кримінального провадження проведені санкціоновані обшуки в офісному приміщенні дата-центру, де знаходилось серверне обладнання, що підтримувало роботу Інтернет-ресурсу, та в помешканні системного адміністратора цього сайту. За результатами вилучено комп’ютерну техніку та серверне обладнання, які зараз направлені на експертизу. Після проведення результатів цієї експертизи буде вирішено питання щодо оголошення підозри особам, що здійснювали адміністрування цього інтернет-ресурсу. Посилання: https://cyberpolice.gov.ua/news/kiberpolicziya-prypynyla-robotu-piratskogo-sajtu-foto-1496/