12.06.2018Кіберполіція припинила діяльність піратського сайту, який транслював фільм “Кіборги”

За інформацію від Української Антипіратської Асоціації працівниками Департаменту кіберполіції Національної поліції України, за процесуального керівництва Рівненської місцевої прокуратури, розпочали кримінальне провадження за ч. 3 ст. 176 (Порушення авторського права і суміжних прав) КК України відносно Інтернет-ресурсу “kinoprostir.com”, на якому були розміщені аудіовізуальні твори з порушенням авторських прав правовласників. Сервер ресурсу знаходився за межами України. Сам сайт діяв протягом останніх трьох років. Внаслідок його протиправної діяльності правовласникам було завдано збитків більше ніж на 2,5 мільйона гривень.
Оперативники з кіберполіції провели комплекс оперативних заходів та встановили 31-річного чоловіка, який адміністрував даний ресурс. Так, протягом останніх трьох років інтернет – ресурс “kinoprostir.com” надавав можливість своїм користувачам без дозволу правовласників, відтворювати і розповсюджувати велику кількість аудіовізуальних творів. Зокрема, і український фільм «Кіборги», права на який належать компанії, яку представляє Українська Антипіратська Асоціація. Також, за місцем проживання зловмисника поліцейські провели санкціонований обшук, під час якого було вилучено комп’ютерну техніку, електронні носії інформації, банківські картки та мобільний телефон, які підтверджують причетність чоловіка до цієї протиправної діяльності. В даний час проводяться всі необхідні експертизи. Після отримання їх результатів вирішуватиметься питання щодо оголошення адміністратору сайту про підозру. Йому загрожує до 6 років позбавлення волі.

Посилання:https://cyberpolice.gov.ua/news/kiberpolicziya-prypynyla-diyalnist-piratskogo-sajtu-yakyj-translyuvav-film-kiborgy-576/
06.06.2018Круглий стіл «Легально працювати в он-лайні – реально»

В рамках Київського міжнародного фестивалю реклами 31 травня 2018 проведений Круглий стіл рекламної галузі, який був організований Всеукраїнською рекламною коаліцією (ВРК), Ініціативою «Чисте небо» та Українською Антипіратською Асоціацією (УАПА).
З вступним словом до учасників звернувся генеральний директор ВРК Максим Лазебник і побажав корисного спілкування в обговоренні проблем з розповсюдженням реклами в інтернеті.  Модератором заходу був Андрій Осипов, адвокат, експерт Міжнародного республіканського інституту.

Катерина Федорова, керівник Ініціативи «Чисте небо» презентувала оновлений сервіс  http://blacklists.org.ua/ .
Ігор Михайлов, заступник голови УАПА ознайомив з результатами аналізу моніторингу реклами в інтернеті, яку здійснює УАПА.
Представники компанії Gemius (Польща) Марта Вєрчінська (Marta Wiercinska) і Гражина Бєньковська (Grazyna Bienkovska) розповіли про тенденції розміщення реклами на проблемних сайтах в Польщі і Україні, можливості моніторингу Gemius для рекламної галузі.
Програми з захисту інтелектуальної власності в ЄС (проекти EUIPO) презентував діючий голова торгівельної та економічної секції Делегації Європейського Союзу в Україні пан Жоселін Гуіттон (Jocelyn Guitton).
Один із керівників Trustworthy Accountability Group (TAG) Нік Стрінгер (Nick Stringer) ознайомив з анти піратськими програмами TAG.
Після презентацій, саме під час круглого столу, учасники обмінялися думками щодо подальших кроків боротьби з піратством в Україні, обговорили питання взаємодії гравців рекламного бізнесу з Ініціативою «Чисте небо»  та УАПА.

24.05.2018Про закони попиту і пропозиції

Цитата з Вікіпедії: «…попит — представлена на ринку потреба в товарах, а пропозиція — кількість товару, який є на ринку або може бути доставлений на нього».
Пропозиція породжує попит або попит породжує пропозицію. Чи можна ставити між цими фразами знак рівності? Якщо перевести це на мову сфери захисту авторського права, то постає питання - хто є порушником: той, хто пропонує фільми для скачування або для онлайн-перегляду із мережі інтернет, чи той, хто їх скачує або переглядає? На наш погляд винний і той, і інший. Бо один без другого не можуть окремо існувати. Пояснюємо, чому.

1. Той, хто пропонує фільми для скачування або для онлайн-перегляду (піратство) – тим самим порушує закон України «Про авторське право і суміжні права», в ст. 50 якого зазначено, що піратство у сфері авторського права – це також інтернет-піратство. Згідно з цим законом такі дії необхідно кваліфікувати за ст. 176 КК України – Порушення авторського права і суміжних прав.

2. Той, хто скачує фільми з піратських сайтів або їх там переглядає в режимі онлайн  – тим самим стимулює (ще і платить!) того, хто надає пропозицію скачати або подивитися фільм в мережі інтернет. Іншими словами: фінансує протиправні дії або спонукає своїм фінансуванням до протиправних дій. Таким чином, ці дії можуть кваліфікуватися як фінансування незаконного розповсюдження творів, відповідальність за яке також настає на підставі ч.1 ст. 176 КК України. Чому в нашій державі до цього часу користувач піратського контенту не несе відповідальності за це – не відомо. Хоча в деяких країнах таких осіб не тільки штрафують, а ще притягують до кримінальної відповідальності. Ось деякі приклади: Японія – з будь-якого користувача інтернету, який незаконно скачав файл будь-якого змісту, стягується штраф у розмірі 25 тисяч доларів. Альтернативою є відбування покарання строком 2 роки. Якщо ж громадянин Японії не тільки скачав, але ще і завантажив файл зі свого персонального комп'ютера незаконним шляхом, тоді штраф, який йому доведеться заплатити, складе вже 130 тисяч доларів, або ж 10 років в'язниці в разі несплати; Німеччина – мешканець РФ, який приїхав в цю країну до своєї сестри, за допомогою свого ноутбуку вирішував деякі свої робочі питання, в тому числі з використанням мережі інтернет. Через тиждень після його від’їзду сестра отримує від адвокатського бюро повідомлення такого змісту: «... числа в 20 часов была осуществлена сессия с вашего ip 109.193.173.192 по скачиванию и распространению медиафайла (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) в течение 19 секунд. Просим вас оплатить в добровольном порядке 915 евро штрафа за нарушение авторских прав, иначе будем вынуждены обратиться в суд...». Як пояснює сам цей чоловік, ця сесія співпала з його перебуванням в Німеччині, і роздача торрента могла відбутися тільки з його комп'ютера. Може, і в Україні настав вже час користувачам піратського контенту нести відповідальність разом з його розповсюджувачами, тим більше, що до економічних санкцій відносно України (список 301) США вимушені удаватися саме за недостатню боротьбу з порушеннями прав інтелектуальної власності.

22.05.2018Боротьба з піратством в країнах Ближнього Сходу

За останній рік за даними «Антипіратської коаліції гравців сфери супутникового мовлення регіону MENA» (країни Ближнього Сходу та Північної Африки) було зареєстровано більше 2 мільярдів загрузок піратського контенту, у зв'язку з чим в цьому регіоні було закрито 22 піратських телеканали, які нелегально розповсюджували цей контент, і який захищений авторським правом. Крім того, було закрито декілька арабомовних супутникових телеканалів. Також, віце-президент Арабського антипіратського альянсу заявила про те, що урядами ОАЕ та Саудівської Аравії спільними зусиллями заблоковані 175 web-сайтів, через які незаконно розповсюджувався контент, права на який належить MBC Group. В свою чергу представник MBC Group (один з основних центрів мовлення на території Близького Сходу) заявив, що піратське розповсюдження контенту на Близькому Сході по суті – це передача данини організованим злочинним угруповуванням. За словами генерального директор однієї із компаній, яка є одним із засновників Антипіратської коаліції, заходи щодо боротьби з піратством (зокрема, в інтернеті) можуть бути здійснені при умові тісного співробітництва партнерів і регуляторів всіх країн цього регіону. Для інформації: до Антипіратської коаліції, що була заснована у 2014 році, входять провідні близькосхідні супутникові оператори та компанії, що працюють в сфері виробництва та дистриб’юції контенту, а також кіностудії Paramount, Sony Pictures, Warner Bros та Universal.

Посилання: http://mediasat.info/2018/05/02/middle-east-crackdown-22-pirate-tv/
21.05.2018Одесит наніс величезні збитки чотирьом кінокомпаніям

Львівською прокуратурою № 1 скерований обвинувачувальний акт до суду відносно мешканця м. Одеси, який порушив авторське право. Досудовим розслідуванням було встановлено, що одесит за 4 місяці проживання в м. Львові створив інтернет-сайт з аудіовізуальними творами – такий собі піратський онлайн-кінотеатр. Він викладав фільми у вільний доступ, що дозволяло будь-кому їх переглядати. Згідно з чинним законодавством такі дії правопорушника є протизаконними. Тим самим зловмисник завдав чотирьом кінокомпаніям, права яких в Україні захищає Українська Антипіратська Асоціація, матеріальних збитків на суму більше 6 млн. грн. Противоправна діяльність одесита була виявлена працівниками кіберполіції. Під час обшуку була вилучена комп’ютерна техніка. Кримінальне провадження зареєстроване за ч. 3 ст. 176 Кримінального кодексу України – «Порушення авторського права". Санкція цієї частини вказаної статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 6 років.

Посилання: https://od-news.com/2018/05/04/odessit-nanes-kolossalnye-ubytki-kinokompaniyam/
16.05.2018Прийнятий закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав»

15 травня, під час засідання 246 народних депутатів парламенту проголосували за прийняття Закону України про «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав». Цей закон регулює ефективні та прозорі системи колективного управління майновими правами у сфері авторського і суміжних прав. Право власників авторських та суміжних прав – іноземних й вітчизняних виробників контенту – тепер забезпечене й захищене законодавчо від недобросовісних користувачів. Даний закон регламентує створення та функціонування юридичних осіб – організацій колективного управління (ОКУ), що будуть управляти, контролювати та збирати кошти від імені правовласників за використання їхніх майнових авторських прав та суміжних прав. Відтепер передбачається, що автор повинен бути забезпечений отриманням прибутку за рахунок ОКУ, які повинні будуть регулярно звітувати про свою діяльність. Зі свого боку власники суміжних та авторських прав матимуть постійний доступ до таких щорічних звітів у своїх онлайн-кабінетах на сайтах таких організацій. Як заявив представник Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, законом також пропонується запровадити критерії відбору: лише організації, які мають найбільший репертуар, міжнародне визнання та реальну підтримку правовласників, зможуть набути статусу організацій колективного управління.
Посилання:
https://mind.ua/news/20184812-rada-uhvalila-teper-u-vlasnikiv-avtorskih-prav-bude-zakonodavchij-zahist

14.05.2018Правовласник буде контролювати поширення зразків власного твору

Відповідний законопроект № 4571 «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних» (щодо подолання піратства та поліпшення інвестиційного клімату)» Верховна Рада прийняла за основу. Тепер правовласник аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних відстежуватиме видачу контрольних марок про поширення зразків своїх творів. Як заявив заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, останнім часом поширилися випадки, коли шахраї незаконно отримують контрольні марки з використанням фіктивних ліцензійних угод, і тому, – «ми пропонуємо простий механізм протидії цим явищам». Якщо цей законопроект буде прийнятий, він введе норму, за якої власники зможуть контролювати процес видачі контрольних марок і своєчасно протидіяти незаконному використанню цих захисних елементів. Крім того, законопроект передбачає, що протягом 3 робочих днів після видачі контрольних марок Міністерство економічного розвитку оприлюднить на своєму офіційному сайті перелік найменувань зразків, на які вони видані, дані про заявника, щодо якого прийнято рішення про їх видачу, дату видачі і кількість виданих контрольних марок.
Посилання:
https://mind.ua/news/20184812-rada-uhvalila-teper-u-vlasnikiv-avtorskih-prav-bude-zakonodavchij-zahist

 

11.05.2018США відмінили безмитне ввезення 155 видів українських товарів

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) повідомило про рішення Офісу торгового представника США призупинити з 26 квітня поточного року для частини української продукції дію Генеральної системи преференцій (ГСП), яка давала можливість безмитного ввезення ріду українських товарів. Таке рішення було прийнято після того, як влада України протягом 4 місяців так і не навела порядок у законодавстві про захист прав інтелектуальної власності.
Щоб уникнути застосування мит з боку США Верховна Рада України повинна була прийняти ряд законів. Зокрема, потрібно було прийняти законопроект про географічні зазначення - № 6023, законопроект про торгові марки і промислові зразки - № 5699, законопроект про напівпровідники - № 5694. Також, необхідно було прийняти проект закону № 7466 «Про організації колективного управління». Він був внесений на розгляд у ВР України наприкінці 2017 року, і прийнятий у першому читанні у березні 2018 року.
МЕРТ підкреслює, що знаходяться «в постійному діалозі з урядом США і працюють над вирішенням проблеми». Зняття обмежень в рамках ГСП «в значній мірі залежить від прийняття Верховною Радою України проекту закону № 7466, відомого як законопроект «Про організації колективного управління».
Мита введені практично безстроково, тобто, вони будуть діяти до тих пір, поки Україна не наведе порядок у своїй законодавчій базі щодо захисту прав інтелектуальної власності.

Посилання: https://ukranews.com/publication/2440-ssha-nakazaly-ukraynu-za-slabuyu-zashhytu-yntellektualnoy-sobstvennosty
26.04.2018Правовласники та інтернет-провайдери: самостійно регулювати взаємовідносини або судитися? Частина 3

Інші думки

Шведський інтернет-провайдер Bahnhof вважає, що рішення про блокування доступу може прийняти тільки суд, і чим він вище, тим краще. Нещодавно він подав апеляцію на рішення суду, який вимагає передати в поліцію дані про один з піратських сайтів: Bahnhof хоче, щоб рішення з цього питання виніс Європейський суд.
У Великій Британії дві крупні телеком-компанії BT і ЕЕ подали до Верховного суду протест щодо своєї незгоди з тим, що інтернет-провайдери мають нести витрати, пов’язані з блокуванням доступу до піратського контенту.
Деякі українські інтернет-провайдери також надають перевагу вирішенню цього питання через суд: «… краще судове рішення, тому що досудові механізми та саморегуляція, в розрізі піратства, слабо представляються».
З цим згодний інший український інтернет-провайдер – на сьогодні тільки суд повинен визначити: це піратське чи не піратське, «А то виникає інша проблема — ми заблокували, а людина або компанія … подає зустрічний позов до суду на нас за те, що ми блокуємо його діяльність».
В Законі України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» третьою стороною, яка повинна блокувати доступ до нелегального контенту, є постачальник послуг хостингу.

Але в демократичних країнах світу ISP – це саме провайдери інтернету. Тобто, для цих країн відповідальність хостерів за піратський контент, яку, до речі, визнають і українські інтернет-провайдери — шлях, що пройдено. Тепер питання саме про провайдерів інтернету. В Україні вже є випадки, коли IPTV провайдер блокував доступ до піратського контенту всередині своєї мережі.
Різні трактування законів, відсутність чітких визначень, однозначності в трактуванні інших визначень, протиріччя в різних регуляторних актах – все це приводи для довгих судових процесів.

За посиланням:
http://mediasat.info/2018/04/16/pravoobladateli-i-provajdery-suditsya/

24.04.2018Участь УАПА у Міжнародній конференції
28-30 березня 2018 року у м. Гданськ (Польща), в приміщенні Гданського університету, відбулася Міжнародна конференція у рамках співпраці між Київським університетом права (КУП) НАН України та Гданським університетом. У конференції брали участь провідні науковці Київського університету права НАН України та Гданського університету, освітяни різних навчальних закладів, аспіранти і студенти вищих навчальних закладів Польщі.
Основною темою конференції була презентація колективної монографії «Актуальні проблеми сучасного конституціоналізму (на прикладі України та Республіки Польща)». Дана монографія присвячена як спільним, так і притаманним окремо Україні та Республіці Польща проблемам розвитку конституціоналізму на сучасному етапі. Так, сучасний український конституціоналізм найповніше виявляється у конституційних правах, свободах і обов’язках людини і громадянина, в якісно новій організації державної влади, в реалізації Конституції України та чинного законодавства нашої країни, їх удосконалення, в тому числі в питаннях захисту прав інтелектуальної власності.
На цю тему були зроблені презентації доцента кафедри галузевих правових наук КУП Ольги Рассомахіної та представника УАПА, заступника голови асоціації Сергія Нетецького